rightec
08 بهمن 1401 - 16:07

موضع جدید رئیس انجمن خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت/ فراخوان دوباره برای تجمع مقابل کاخ دادگستری

رئیس انجمن خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت با اشاره به سیاسی کاری در این پرونده اعلام کرد که هیچ طرفی مجاز به تحویل پرونده انفجار به خارجی‌ها و بین‌المللی کردن آن نیست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در پی حواشی به وجود آمده درباره پرونده انفجار بیروت، از شروع به کار دوباره قاضی «طارق البیطار» تا تلاش غرب برای بین‌المللی کردن این پرونده، «ماریا فاضولیان» رئیس انجمن خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت طی سخنانی اعلام کرد، طرف‌هایی در لبنان تلاش دارند این پرونده را دفن و کسانی که واقعا در فاجعه انفجار نقش داشتند را تبرئه کنند.

فاضولیان در گفتگو با وبسایت عربی21 اظهار داشت، برخی در تلاش برای مختومه کردن پرونده انفجار بیروت بوده و قربانیان احساس می‌کنند که برای احقاق حق خود در شرایطی قرار دارند که باید التماس کنند. اما خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت تسلیم نخواهند شد و تنها چیزی که می‌خواهند صدور کیفرخواست علیه کسانی است که ثابت شده در این جنایت نقش داشتند.

وی درباره وجود برخی تلاش‌ها برای انتقال این پرونده به دست طرف‌های بین‌المللی اعلام کرد، این مسئله در سایه خلأ ریاست‌جمهوری در لبنان بسیار پیچیده شده است. اما ماهیت پرونده انفجار بیروت، داخلی بوده و ماننده پرونده «رفیق حریری» نخست‌وزیر فقید لبنان سیاسی نیست که رسیدگی به آن بیش از 10 سال طول کشید و در نهایت هیچ نتیجه مشخصی نداشت.

این مسئول لبنانی ادامه داد، متاسفانه برخی از طرف‌ها در صدد مانع‌تراشی در روند رسیدگی به پرونده انفجار بیروت هستند و ما در یک دور باطل قرار گرفته‌ایم. اختلافات قضایی و بازگشت دوباره طارق البیطار به این پرونده و آزادی شماری از بازداشت‌شدگان همگی بحران‌های ساختگی هستند. این پرونده به شکل غیرمنطقی، سیاسی شده و برخی تلاش دارند این پرونده را مختومه و دفن کنند.

وی تصریح کرد، می‌بینیم که بسیاری از بازداشت‌شدگان بدون اطلاع مقامات قضایی آزاد می‌شوند و دیدیم که یکی از این افراد که تابعیت آمریکایی داشت با کمک سفارت کشورش در بیروت آزاد شد و به ایالات متحده سفر کرد. خانواده‌های قربانیان فقط خواستار رسیدن به حق خود و روشن شدن حقیقت ماجرا و شناسایی مجرمان هستند. این خانواده‌ها روزی صدبار می‌میرند.

ماریا فاضولیان افزود، خانواده‌های قربانیان از دو سال و نیم قبل به دنبال اجرای عدالت در پرونده انفجار بندر بیروت هستند اما احساس می‌کنند هیچکس به آنها کمک نمی‌کند. در جریان تجمع خانواده‌های قربانیان مقابل کاخ دادگستری دیدیم که برخی طرف‌ها مانع  رسیدگی به این پرونده می‌شوند. ما نیاز به یک قوه قضاییه مستقل داریم تا هرکسی که مرتکب جرم می‌شود مجازات گردد و بداند که نمی‌تواند از مجازات فرار کند.

رئیس انجمن خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت تاکید کرد، درصورتی که دخالت مافیایی در کار قوه قضاییه متوقف گردد و مانع‌تراشی‌ها در این پرونده به پایان برسد می‌توان برای روشن شدن حقیقت امیدوار بود. از طرف دیگر لبنان با خلأ سیاسی مواجه بوده و هیچ حزبی مجاز نیست پرونده‌های داخلی را به طرف‌های خارجی بدهد.

وی به ناکارآمدی تحقیقات خارجی در پرونده‌های لبنان اشاره کرده و گفت، ما شاهد بودیم که دادگاه ترور رفیق حریری بیش از 10 سال طول کشید و با وجود آن هرگز هیچ نتیجه شفافی حاصل نشد. علاوه بر آن پرونده انفجار بیروت سیاسی نیست و ما درباره یک پرونده جنایی داخلی صحبت می‌کنیم. با وجود اینکه برخی کشورها با ارسال تصاویر ماهواره‌ای در پرونده انفجار بندر بیروت به ما کمک کردند اما ما خواستار ارائه مدارکی هستیم که روند ورود مواد منفجره از سال 2013 به بندر را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت بار دیگر برای تجمع مقابل کاخ دادگستری لبنان فراخوان دادند.

در بیانیه مشترک خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت تاکید شده که ما به عنوان نماینده و خانواده قربانیان این جنایت درباره ادامه فراخوان‌ها برای تجمع مقابل کاخ دادگستری هشدار می‌دهیم و می‌گوییم این روند عواقب خوبی ندارد و می‌تواند به درگیری در خیابان‌ها منجر شود. بنابراین از مسئولان مربوطه می‌خواهیم هوشیار باشند و درخواست‌های خانواده‌های قربانیان را پیگیری کنند.

با وجود همه شکایت‌هایی که به ویژه خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت علیه طارق البیطار به دلیل کوتاهی و سیاسی کاری وی در این پرونده، ارائه داده‌اند اما البیطار همچنان از آزادی عمل در پرونده انفجار بیروت برخوردار است و تحت حمایت دستگاه قضایی لبنان و دستورات آمریکایی‌ها به سیاسی کاری در این پرونده ادامه می‌دهد.

در همین زمینه چند روز قبل قاضی البیطار تصمیم به آزادی 5 نفر از بازداشت‌شدگان پرونده انفجار بیروت گرفت و در مقابل 8 نفر دیگر از جمله «عباس ابراهیم» مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان و «طونی صلیبا» رئیس سرویس امنیت دولتی این کشور را متهم کرده است.

منابع آگاه از فضای پرونده انفجار بیروت هشدار دادند که تصمیمی برای تغییر روند پرونده انفجار بیروت و سرمایه‌گذاری سیاسی در آن علیه حزب‌الله وجود دارد.

از طرف دیگر بعد از ورود هیئت قضایی اتحادیه اروپا به لبنان برای انجام تحقیقات در پرونده فساد مالی بانک مرکزی این کشور و رئیس آن «ریاض سلامه»، تحرکاتی نیز از جانب اروپایی‌ها برای باز کردن دوباره پرونده انفجار بیروت و به عبارت دیگر بین‌المللی کردن این پرونده صورت گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002918